12Eyl-20
Google’da üst sıralara çıkmanın püf noktaları

Google’da üst sıralara çıkmanın püf noktaları nelerdir?

Herhangi bir web sitesini çok fazla erişilebilir yapmak için Google aramalarında üst sıralarda çıkmak oldukça önemlidir. Bu sebeple müşterilerimizin web sitesileri için bu konuyla ilgili sıklıkla araştırma yapıyoruz ve gerekli olan çalışmaları büyük bir itina ve titizlik ile gerçekleştiriyoruz.

Yeryüzünde internet kullanıcılarının en çok tercih ettiği arama motoru Google’dır. Bu sebeple özellikle Google da üst sıralara çıkma yöntemleri araştırılır. Unutulmayalım ki bir internet sitesinin açılması sadece uzun bir yola çıkarken atılan ilk adımdır. Belirli çalışmalar yaparak, web sitesinin ulaşılabilirliğinin arttırılmalı ve ziyaretçi sayısının yükseltilmesi müşterilerimiz için önem arz etmektedir.

Aradığı birşeyi bulmak isteyen kullanıcılar en başarılı sonuçları gösteren Google arama motorunu kullanır ve arama sonuçlarında en üstteki sitelere girmeyi tercih eder. Bu nedenle web sitesi sahiplerinin Google’ da üst sıralarda yer almak için gerekli bütün çalışmaları düzenli bir biçimde ve titizlikle yapması gerekmektedir.

Google’da üst sıralara çıkmanın püf noktaları

Google SEO Çalışmaları ile Üst Sıralara Çıkma Yöntemleri

Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO, Google'da üst sıralarda görüntülenmek amacıyla web sitesinde yapılan bir dizi işlemler bütünüdür. Bu çalışmalar sayesinde web sitesi arama motoru ile uyumlu hale gelir ve bu uyum sayesinde arama sonuçlarında üst sıralarda gelir. Bir bakıma arama motoru tarafından ödüllendirilen web sitesi, ne kadar düzenli ve etkili SEO faaliyetlerine sahip olursa, arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkma olasılığı o kadar artar. Arama sonuçlarında ilk sayfada yer alan web sitelerinin ise çok yoğun trafiği olur. Bu da web sitesinin verimliliğini arttırır. Google aramalarında üst sıralarda görüntülenmek için yapılan SEO çalışmaları kısaca üç başlık altında incelenebilir. Bunlar;

• Site içi SEO çalışmaları,
• Site dışı SEO çalışmaları,
• Kullanıcı deneyimi, şeklindedir.Öncelikle Google da üst sıralarda görüntülenme amacı güden bir web sitesinin site içi SEO çalışmalarının yapılmış olması gerekir. Site içi SEO performansının çok iyi olması ve düzenli olarak sitede yer alan metinlerin ve görsellerin belli periyotlarda olarak güncellenmesi gerekir. Böylece arama yapan kullanıcılar için en doğru ve kapsamlı bilgileri içeren bir web sitesi oluşturulabilir.

Site dışı SEO çalışmaları ise web sitesinin dijital ortamda nasıl göründüğü, itibarının ne durumda olduğu, web sitesiyle ilgili yorumların olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğu gibi konularda yapılan incelemeler ve faaliyetlerdir.

Google'da üst sıralara çıkmak için web sitesinin kullanıcı deneyimi ise kusursuz olmalıdır. Sayfalar hızlı açılmalı ve mobil cihazlar ile tam uyumlu çalışmalıdır. Ayrıca sade ve basit bir arayüze sahip olan web sitesinde kullanıcılar rahatlıkla site içerisinde gezinir ve istedikleri işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

Bu üç SEO çalışmasına da özen gösteren ve bu konuda her türlü faaliyeti uygulayan web sitelerinin, Google' 'da üst sıralara çıkmamak için hiçbir sebep yoktur ve çok daha ziyaret edilir hale gelirler.

mona dijital e-ticaret sistemleri

Arama Motorlarında İlk Sırada Yer Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu soru web sitesi sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasındadır. Başarılı ve verimli bir web sitesi için atılması gereken en önemli adım Google ilk sayfada çıkmak ve çok daha ulaşılabilir hale gelmektir. Bu nedenle Google'da üst sıralarda görüntülenme yöntemleri web sitesi yöneticileri tarafından bilinmeli ve çalışmalar buna göre yapılmalıdır. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

• Meta etiket olarak adlandırılan ve web sitesinin kod yapısında yer alan etiketler kullanılmalıdır. Böylece Google arama motoru üzerinden kullanıcılara web sitesinin sayfalarıyla ilgili bilgi sunulur.
• Google da üst sıralara çıkmak için ne yapmalı sorusunun en güzel cevaplarından biri de günümüz mobil çağında duyarlı, mobil uyumlu tasarımlara yer vermek ve hızlandırılmış mobil sayfalara sahip olmaktır. Bu nedenle mobil kullanıcı deneyimini geliştirmek oldukça önemlidir.
• Başarılı bir kullanıcı deneyimi için web sitesinin açılma hızı oldukça yüksek olmalıdır. Bu sayede internet kullanıcılarına web sitesi çok daha cazip gelir. Hem masaüstü hem de mobil üzerinden web sitesine giriş yapan kişilerin memnuniyeti ancak hızlı açılan sayfalar ile kazanılır. Kullanıcı memnuniyeti ise Google üst sıralara çıkma için büyük bir gerekliliktir.
• İçeriklerin en iyi şekilde oluşturulması gerekir. Ayrıca web sitesinin Google da üst sıralara çıkma amacı için kullanıcıların ilgi alanlarına göre SEO uyumlu içerikler üretilmeli ve bu içerikler anahtar kelimelerle zenginleştirilmelidir.
• Anahtar kelime araştırması dikkatle yapılmalıdır. Bu noktada kullanılabilen araçlar mevcuttur. Bu anahtar kelime araçlarından ücretli ve ücretsiz olanları vardır. Ücretsiz demo versiyonları ile ücretli araçlar deneyimlenebilir.Google da Üst Sıralara Çıkmak için Düzenli Web Sitesi Analizi Yapmak

Web sitelerinin arama sonuçlarında birinci sayfada yer alabilmesi ancak iyi bir kullanıcı deneyimi ile mümkündür. Kullanıcı deneyiminin nasıl olduğunu anlamak için ise düzenli olarak web sitesinin analizi yapılmalıdır. Bu sayede eksikler fark edilerek, bu konuda iyileştirme çalışmaları yapılabilir.