14Eyl-20
Malatya dijital dönüşüm rehberi

İşletmeniz için dijital dönüşüm rehberi ile satışlarınızı coşturun

Günümüzde dijital dönüşüm, fiziksel mağazalar için büyük önem taşıyor. Özellikle pandemi döneminde bu dönüşümün değeri daha da arttı. Dijital dönüşüm ile fiziksel olarak yaptığınız işi internet ortamına aktarabilir, tanıtım, pazarlama ve reklam çalışmalarınızı internet ortamında yapabilirsiniz. Hedef kitlenize yine dijital platformlardan ulaşabilir ve onlara müşteri desteğini sanal yollardan sağlayabilirsiniz. Bu dönüşüm sürecinde de üzerinde durmanız gereken önemli konular bulunmaktadır.

Web sitesi kurma

Dijital dönüşüm sürecinde dijital dünyada yerinizi almak için ilk adımınız bir web sitesi sahibi olmaktır. Sanal mağazanız üzerinden ürünlerinizi satabilir, reklam ve pazarlama çalışmalarınızı yapabilir, müşteri desteği sağlayarak satış öncesi ve sonrasında tüketicilere yardımcı olabilirsiniz.

E-ticaret siteniz, fiziksel mağazanızdaki vitrininizdir. Bu nedenle de dikkat ve ilgi çekici olmalıdır. Bu durumda da site tasarımı, kullandığınız ürün fotoğrafları, ürün açıklamalarınız en önemli yapılması gerekenler arasındadır. Temel olarak bir online satış sitesi kurmak için gerekli olanları öğrenmek için aşağıdaki rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Malatya e-ticaret sistemleri

E-ticaret sitesi için altyapı seçimi

E-ticaret sitesi kurma sürecinde güvenilir bir altyapı seçmeniz gerekiyor. E-ticaret siteniz için kullanılabilecek bazı yazılımlar şöyledir;

• Sıfırdan kodlanmış size özel tasarlanmış bir sistem
• Yıllık kiralama bedeli ile çalışan sistemler
• Dünya üzerinde kabul görmüş woocommerce sistemiSıfırdan kodlanmış sistemler sistemsel olarak daha önce denenmediği için sürekli problemlerle karşılaşırsınız, aşırı maliyetlidir ve çok uzun süre beklemeniz gerekir. Yıllık kiralama bedeli ile çalışan sistemlerde ise her yıl sistem için ödeme yaptığınız gibi, en ufak bir istek yada güncellemede yine ekstra ücretler karşınıza çıkmaktadır. Woocommerce altyapısı ise daha önce binlerce kişi tarafından denenmiş, ekonomik, hızlı ve tam kapsamlı bir teknolojidir.

Bunlar arasında seçim yaparken, işinizi büyütebileceğiniz, sitenin kapasitesini arttırabileceğiniz ve maliyetlerinizi de en minimum düzeyde tutan seçeneklere yönelmenizde yarar vardır. Daha önce e-ticaret tecrübeniz bulunmuyorsa dijital dönüşüm sürecinde, e-ticaret altyapı paketlerimiz sizin için en iyi alternatif olacaktır.

Web sitesi içeriğinin hazırlanması

Web site kurulumu ve altyapı seçimi işlemlerinin ardından dijital dönüşüm sürecinde web site içeriklerinin hazırlanması gerekmektedir. Burada öncelikli olarak sitenizde olması gereken bazı sayfalar bulunmaktadır. Bunların içeriklerini hazırlamanız gerekir. Hakkımızda, iletişim, kişisel verilerin güvenliği, iade bilgileri, sıkça sorulan sorular, tüketici hakları, mesafeli satış sözleşmesi gibi her e-ticaret sitesinde bulunan sayfalar vardır. Bunların içeriklerini hazırlayarak sitenizi detaylandırmanız gerekir.

Site içerikleriniz ve sayfalarınızın tam olması önemlidir. Bu sayfalar tüketicilere alışverişle ilgili gerekli bilgileri sunarken, markaya olan güveni de artırmaktadır. Bu nedenle de bu sayfaları eksiksiz hazırlamanız gerekmektedir.

Malatya sosyal medya yönetimi

Ürün sayfaları ve içeriklerinin oluşturulması

Yazının başında da belirttiğimiz gibi online mağazanız, işinizin vitrinidir. Vitrini ne kadar ilgi çekici yaparsanız, tüketicileri de sitenizde bir o kadar fazla tutarsınız. Ürün sayfalarınız da mağazalarınızdaki satış görevlilerinin rollerini üstlenmektedir. Ürün sayfalarınızda kullandığınız görseller ve ürün açıklamaları tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan etkiler. Bu nedenle de bu sayfalar üzerinde de bir takım çalışmalar yapmanız gerekmektedir.

Ürün açıklamanızda oldukça ürünle ilgili detaylı bilgi vermeniz tüketicilerin ürün hakkında daha fazla bilgi almalarını sağlar. Ayrıca, teknik özellikler ve müşterinin hangi sorunlarını çözdüğünü belirten ek bilgilerle de onların satın alma kararlarını etkilersiniz.

Dijital dönüşüm sürecinde, ürün fotoğraflarınız da çok önemli rol oynamaktadır. fiziksel mağazada tüketiciler ürünleri yakından görüp, onlara dokunabililer. Ancak e-ticaret sisteminiz üzerinde bunu yapamazlar. Bu sebeple ürün kalitesini öne çıkartmak ve talep artırmak için yüksek çözünürlüklü kaliteli fotoğraflar kullanmanız, farklı açılardan ürün fotoğraflarını çekmeniz ve yakın plan çekimleriyle de ürünün detaylarını göstermeniz gerekmektedir.

Dijital pazarlama ve içerik çalışmaları

Dijital dönüşüm ile beraber e-ticaret sitesi kurmanın yanı sıra pazarlama ve reklam çalışmalarınızı da dijital ortamlara taşımanız gerekecektir. Hedef kitlenize ulaşma, onları sanal mağazanıza yönlendirme, ürün ve hizmetinizi tanıtma ve belli bir topluluk oluşturabilmek için dijital pazarlama çalışmalarına yatırım yapmanız gerekir.

Sosyal medya hesapları açmak ve sonrasında bu hesapların yönetimini yapmak, dijital platformlar için içerik üretimi yapmak, reklam kampanyaları oluşturmak, içerik pazarlama çalışmaları ile blog içerikleri oluşturmak, Youtube ya da diğer sosyal ağlar için video içerikler üretmek, bu dijital dönüşüm sürecinin parçalarını oluşturmaktadır.